UA
Проєкти Новини Контакти
Головна
Новини
DMF-2019: Чому Харків та про патріотизм в журналістиці
Новини 14 серпня 2019

DMF-2019: Чому Харків та про патріотизм в журналістиці

Голова правління громадської організації “Донецький інститут інформації” Олексій Мацука в ефірі “Суспільного радіо” проект “Громадська хвиля”.

Ведучий Андрій Куликов.

Ведучий: А зараз ви почуєте голос нашого дуже цікавого, авторитетного гостя Олексія Мацуки.

Мацука: Добрий вечір!

 

Ведучий: Донбас Медіа Форуму, який, до речі, пройде у Харкові цього року знову.

Мацука: 5-6 вересня.

Ведучий: А чому знову в Харкові?

Мацука: Ми постійно думаємо про місце проведення. Поки ми не можемо в Донецьку провести його або в Луганську, тому кожного разу обираємо місто. Минулого року це був Харків, нам сподобалося це місто, там дуже велика громада переселенців, це близько до східних областей наших і логістично дуже зручно нам приймати десь 500 журналістів як з Донбасу, так і з усієї України.

Ведучий: А Краматорськ і Маріуполь не витримують?

Мацука: Вони не витримують в плані навантаження на інфраструктуру. Тому Харків це, все ж таки, обласний центр і я сподіваюся, що колись в Маріуполь буде потяг ходити, щоб можна було без дефіциту і спокійно купити квитки будь-якому бажаючому або за нормальну ціну. Бо ви знаєте, що в Маріуполь ціна на новий потяг коштує…

Ведучий: Потяг пристойний уже ходить, але дуже дорогий

Мацука: Маріуполь ми дуже любимо, але для нашого формату такого масштабу це не дуже зручно, тому Харків.

Ведучий: 044 239-62-92 – телефон прямого ефіру, за яким ви можете власне запитання поставити Олексію. А у нас, нагадаю, мова йде про «Донбас Медіа Форум», який знову цього року пройде у Харкові. Минулорічний, на якому були представники і громадського і суспільного мовлення був успішний, гострий, можливо, навіть, трошки перевантажений, я б сказав так.

Мацука: Кожен бажаючий може знайти для себе ту точку, де йому найбільш цікаво. Ми врахували досвід. Цього року форум поділений на три основні напрямки. Перший – це дистрибуція контенту, другий – це виробництво контенту, і третій – це менеджмент для редакцій. Це захід виключно для професійних журналістів і редакцій, ньюзрумів. І, навіть, не стільки для блогерів, скільки саме для професійної журналістики. Бо ми вбачаємо, що професійна незалежна нейтральна журналістика, саме така журналістика може бути корисною, можливо, для мешканців і Сходу, і Півдня України. Всі ті напрацювання, які є сьогодні і в кодексах журналістської етики, в стандартах, вони є актуальними для всіх, хто виробляє, пише, знімає і продюсує.

Ведучий: Олексію, наскільки представлені люди з різних напрямків журналістики, я маю на увазі, як і холдинги, які між собою конкурують. Ви кажете, що журналістика має бути нейтральною, а є люди, які цієї тези не сприймають зовсім. Наскільки ймовірна поява цих людей на вашому форумі?

Мацука: Форум відкритий для всіх. Серед журналістів тривають дискусії про те, що журналістика має бути інформаційним «борцем», «рупором» певних сил та центрів або ідеологічних течій. Або має бути, все ж таки, незалежною, неупередженою і подавати всі точки зору. Ця дискусія триває у нашому професійному комьюніті роками, особливо з приходом збройного конфлікту, Росії в Крим та на Донбас. Ми переживаємо цю дискусію кожного разу на форумі. Але тут питання в тому, щоб не зробити ще гірше, ніж уже було зроблено кожним з нас, журналістів, і нашим цехом. І це головне, бо кожне слово і відео сюжет, вони впливають на суспільні настрої, на настрої населення і людина, коли вона після виходу сюжету готова до насилля, коли відчуває бажання помсти, це, мені здається, не є завданням професійного журналіста, роздмухувати саме такі емоції у наших слухачів і читачів.

Ведучий: Олексій Мацука у студії «Громадської хвилі». У вас ще є змога поставити панові Олексію власне запитання за телефоном (044) 239-62-92. Якщо з якихось причин ви не хочете, щоб ваш голос лунав в ефірі, можна написати на вайбер 097-107-107-9. Пане Олексію, а от на які секції, лекції, дискусії обов’язково пішов би О.Мацука, якби був простим учасником цього форуму?

Мацука: Я теж про це часто думаю, бо мені цікаво чути про те, що там буде обговорюватися. Кожного разу до нас все більше і більше приїжджає іноземців, тому що форум стає майданчиком прямого зв’язку між місцевими журналістами, які працюють на Сході, між українськими журналістами центральних ЗМІ, інших регіонів і західних країн, і журналістів, які також працювали в Іраку, Ірані, Афганістані, в гарячих точках, під час доленосних подій в різних країнах. Найбільш цікавим було б для мене це нові формати фейків - а саме діп-фейки.

Ведучий: Трошки поясніть.

Мацука: Коли махлюється, наприклад, зображення, не тільки фото, як це можна було б зробити, знаєте, фальсифікацію фото, а вже людина буде відкривати рота, говорити своїм голосом, але, насправді, за неї це буде хтось говорити. Наприклад, до вас звертається нібито-то Обама лайкою. Алгоритми, які працюють з рухами роту або очей, або міміки, вони кожного разу вдосконалюються. І вже сьогодні є мобільні додатки, куди ви можете завантажити своє обличчя, як ви говорите, наприклад, і використати, обличчя вашої мами, накласти голос і буде вона говорити вашим голосом.

Ведучий: Маємо вже дзвінки із запитаннями до О.Мацуки. Нам дуже важливо знати, звідки ви телефонуєте. Будь ласка, скажіть це і ваше запитання до пана Олексія.

Дзвінок: Добрий вечір! Мені знову пощастило. Григорій. м. Львів. Одне питання: Я ніяк не можу зрозуміти, що діти роблять на лінії фронту. Ну, от чому держава їх не вивозить? Ну, оце мене настільки дивує – школа під обстрілами. Ну, попаде снаряд і все, і школи немає, і учнів немає!

Ведучий: Зрозуміло, пане Григорію. Дякую! Олексій Мацука, як людина, яка багато працює в тих районах, може нам дати відповідь. Будь ласка.

Мацука: Люди там продовжують жити, діти цих людей ходять в школу. І вони мають таке ж конституційне право на освіту. І ніхто… розумієте, без оголошення евакуації, це як було у Чорнобилі, наприклад, або під час затоплень і т.д., ніхто не буде змушувати людей виїжджати або робити такі кардинальні зміни в своєму житті. Евакуації немає, військового стану також немає, тому це є відповідь. І власне, більше того, життя там і в Мар’їнці, і в Красногорівці, наприклад, я був у тих школах неодноразово з простріленими вікнами, дійсно, воно триває. Тут питання… я не є державним чиновником, я журналіст. Тут більше питання до українських медіа, які, наприклад, друкують фотографії дітей з окупованих районів, коли угруповання “ДНР” і “ЛНР” їм там влаштовують ігри на так званий патріотизм задля російської мети. То наші ЗМІ з задоволенням інколи друкують обличчя дітей з георгіївськими стрічками. Оце питання більше до нас, бо ті діти, які також знаходяться в окупованих районах і їх друкує тк званий Мінінформ ДНР, то він порушує і етику, і стандарти. Наші ЗМІ, все ж таки, мають про це знати.

Ведучий: До речі, сьогодні є публікація на цю тему на “Українській правді”. «Мілітарізація дітей в ОРДЛО», інструкторам оголосили підозри. І тут є відео, яке називається, якщо перекласти на українську, то «Школяри 14-ти років змушені брати участь у воєнізованих діях». І те, про що говорить О.Мацука, це не лише свідчення людини, яка була у школах підконтрольної території, але і людини, яка глибоко замислюється над етичністю того, що часом ми передруковуємо, перепубліковуємо, те, що за законом, насправді, ми не повинні б. І не тому, що це не ідеологічно шкідливо, а тому що це йдеться про захист прав дитини.

Мацука: Так, це окрема розмова щодо захисту прав дітей у ЗМІ.

Ведучий: Дякуємо. І ще маємо дзвінок. Будь ласка, ви в ефірі. Звідки ви телефонуєте? І ваше запитання до О.Мацуки.

Дзвінок: Добрий вечір! З Вінниці. Мене звати Вадим. І у мене таке питання. Я слухаю і дивлюся новини. І постійно чую про втрати лише наших солдатів, моїх побратимів, з якими я колись служив. Але я ніколи не чую про втрати нашого ворога. Мало говорять про те, скільки їх вбили, де, як і що.

Ведучий: Дякуємо, пане Вадиме. Що скаже О.Мацука про це.

Мацука: Питання про інформування того, що відбувається в окупованих районах, воно взагалі відкрите, тому що ви не тільки не почуєте про втрати з того боку у представників незаконних збройних формувань або сепаратистів, бойовиків і т.д. А ви й не почуєте також про власне водопостачання, наприклад, тих районів. Ви не почуєте про ціни на тих територіях, я маю на увазі, у мейнстрімових медіа, про проблеми людей, які перетинають лінію зіткнення і т.д. Це все комплексне питання, тому що національні мейнстрімові ЗМІ, їм важко висвітлювати те, куди вони не мають прямого доступу. Займаються висвітленням ситуації невеликі, часто неприбуткові медіа, по частках лише можна знаходити інформацію про те, що ж насправді відбувається в окупації.

Ведучий: І, все ж таки, щодо втрат ворога час від часу проходить інформація з посиланням на дані української розвідки, іноді, навіть і без посилань. В цілому, я звісно підтримую те, що говорить О.Мацука, бо він знається на тому, що говорить.

Мацука: Я ще додам. Насправді, в окупованих районах статистику точну по втратах вони не оприлюднюють. Вони вбачають, що це буде ідеологічний програш, коли вони повідомляють про вбивства їх представників. Але страждають люди, наприклад, родичі загиблих там, матері, друдини. І вони, навіть, інколи намагаються виходити і влаштовувати протести. Так було 2015 і 2016 роках, щоб їм підвищували виплати за втрату чоловіка. Це також історія для ЗМІ якої немає в ефірах.

Ведучий: І беремо ще два дзвінки від слухачок і слухачів, після чого ще трохи докладніше поговоримо про Донбас Медіа Форум у Харкові. Будь ласка, ви в ефірі. Алло!

Дзвінок: Вітаю! Я з Луганщини. Алексей, я слышала, что вы говорили, что журналист не должен быть патриотом. Вот, меня интересует, а вообще, представители каких профессий должны быть патриотами, а какие не должны или это только для безработных? И еще хочется сказать, а что первичнее, все-таки, профессия или гражданство?

Мацука: Громадянство, безумовно, первинніше для мене. А щодо того, щожурналістика не патріотична професія. Це така була фраза під час однієї дискусії. І це не моя фраза, це фраза наших німецьких колег, які вже переживали багато різних конфліктів, як в середині свого суспільства, так і де висвітлювали за кордоном Німеччини. Тому ця теза обговорювалася під час цього виступу. І власне, дійсно, журналіст керується, в першу чергу, законодавством своєї країни і керується нормами етичних та моральних стандартів щодо висвітлення конфлікту, висвітлення тієї чи іншої критичної ситуації. Уявіть у вашій громаді в Сєвєродонецьку є різні категорії партійні, бізнесові і т.д. Журналіст має все це показувати, щоб громадянин, читач і глядач зрозумів, що насправді відбувається, що кожна зі сторін намагається пред’явити.

Ведучий: Дуже дякую! І ще останнє беремо запитання від аудиторії. Ви в ефірі. Звідки телефонуєте? Запитання до Олексія Мацуки.

Дзвінок: Добрый вечер! Елена, Днепро. У меня примерно такой же вопрос, как и у предыдущей женщины из Луганска. Значит, я считаю, что журналист должен иметь свою точку зрения и подавать информацию точно, но иметь свои комментарии. Ну, если, конечно, это не выпуск новостей, когда комментарии неуместны, когда подается только «сухая» информация.

Ведучий: Дуже дякуємо! О.Мацука коментує.

Мацука: Це, дійсно, ви дуже влучно розділили формати подачі інформації. Факт подається без жодної думки людини, яка висвітлює цю новину. Але є інші формати, є публіцистика, є блогери, є колонки, є стаття, репортаж, де ви передаєте атмосферу через своє переживання цієї атмосфери, інколи використовується навіть художній стиль. Це залежить від навичок, якими ви володієте, щоб описати ту чи іншу частину буття.

Ведучий: О.Мацука. Нагадаю. Крім того, що він засновник сайту «Новости Донбасса», професійний журналіст, він ще й організатор «Донбас Медіа Форуму», який за відносно короткий час перетворився на один з найавторитетніших майданчиків для журналістської спільноти. Але ми в основному говорили тут про можливі дискусії і обговорення на «Донбас Медіа Форумі». А чого навчитися там можна?

Мацука: Насправді, кожен обирає із свого напрямку. Інколи лди думають, що журналіст десь сидить у кав’ярні або в бібліотеці цілий день і щось пише. Насправді, сьогодні це інший світ і журналісти є менеджери, є журналісти-ілюстратори, є журналісти-відеографи, є журналісти-продюсери, є продюсери з пошуку інформації без виробництва - це ресьочери так звані. Це все також журналістика. От, про що говорила остання дозвонювачка, що журналіст з думкою. Так, це вже тепер називається інфлюенсер.

Ведучий: Впливач

Мацука: Да, впливач. Якщо ваша думка буде популярна серед певної категорії вашої аудиторії, то ви будете, таким чином, тримати їх увагу постійно. І кожен журналіст хоче бути таким впливовим або інфлюенсером для своєї аудиторії. Але тут знов ми вже не один раз говорили про це, «бульбашки», про оці всі речі, коли ми не виходимо за межі власного інтересу, тому навчитися буде для кожного напрямку чомусь новому. Наприклад, хто ютюбери або журналісти, які працюють в ютюбі, для них будуть спеціальні майстер-класи, як підвищити перегляди, рейтинги і т.д.

Ведучий: І все це буде у Харкові…

Мацука: 5-6 вересня

Ведучий: І ще можна зареєструватися?

Мацука: Вже, на жаль, не можна.

Ведучий: Ну, можна, принаймні стежити за тим, що буде.

Мацука: Онлайн-ютюб трансляція буде.

Ведучий: «Громадське» і «Суспільне» будуть обов’язково про це повідомляти. Дякуємо. Ви слухали програму «Громадська хвиля», Вадим Колосок видав її до ефіру, як звукорежисер.

Поділитися:
Останні публікації