UA
Проєкти Новини Контакти
Головна
Новини
У Луганську блокують щонайменше 56 українських новинних сайтів, у Донецьку – майже нічого
Новини 21 вересня 2018

У Луганську блокують щонайменше 56 українських новинних сайтів, у Донецьку – майже нічого

Луганські інтернет-провайдери блокують доступ користувачів до щонайменше півсотні українських новинних сайтів. Серед них — сайти видань Факты, Главком, Суспільне мовлення, Український тиждень, Тексти, Урядовий кур’єр, Українські національні новини, Ирта-Fax, iPress, сайт Харківської правозахисної групи та інші.

Такі результати отримала Лабораторія цифрової безпеки, яка у співпраці з Донецьким інститутом інформації провели 20 замірів блокувань у Донецьку та 19 у Луганську у різних місцях, інтернет доступ до яких забезпечується провайдерами Matrix, Углетелеком, ДонбассИнформСвязьСервис, Луганские Домашние Сети, Магеал, EAST.NET, MobileStroyProekt.

Про те, що сайти точно заблоковані провайдерами, а не недоступні через помилку чи інші причини, свідчать результати тестувань інтернет-блокувань та аналізу даних за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення OONI (Open Observatory of Network Interference). При спробі зайти на кожен з цих сайтів хоча б один луганський інтернет-провайдер видає сторінку блокування.

Повний список сайтів, доказ про блокування яких вдалося отримати або доступ до яких був обмежений, можна переглянути тут.

Водночас у Донецьку доказів цілеспрямованого блокувань сайтів знайдено не було, лише поодинокі випадки недоступності деяких ресурсів.

“Для нас було неочікувано, що в Донецьку і Луганську така різна практика блокування сайтів, — каже голова Лабораторії цифрової безпеки Ірина Чулівська. — Адже в обох так званих республіках є “законодаство”, яке зобов’язує провайдерів блокувати сайти, визначені відповідальними органами, і є документи зі списками обов’язкових для блокувань сайтів. Але виконуються ці вимоги дуже по-різному. Сподіваємось, що подальші вимірювання блокувань допоможуть ще краще зрозуміти ситуацію зі свободою інтернету на тимчосово непідконтрольних Україні територіях”.

Зазначимо, що законодавство т.зв. Луганської народної республіки передбачає, що інтернет-провайдери зобов’язані “осуществлять ограничение и возобновление доступа к информации, распространяемой посредством информационно-телекоммуникационной сети Интернет в порядке, установленном законодательством ЛНР” (закон “О связи”, ст. 48, п. 8).

Законодавство т.зв. Донецької народної республіки також зобов’язує інтернет-провайдерів “ограничивать доступ своих потребителей к ресурсам, через которые осуществляется распространение детской порнографии, а также другой информации, запрещенной законодательством ДНР, на основании судебных решений, приказов и распоряжений республиканского органа исполнительной власти…” (закон “О телекоммуникациях”, ст. 26, п. 22).

Всі дані з замірів інтернет-блокувань в Донецьку та Луганську для перевірки та додаткової аналітики доступні на api.ooni.io, а також зібрані Лабораторією цифрової безпеки у csv-файлах (Донецьк, Луганськ). Загалом в рамках дослідження перевіряли список з 111 сайтів у Донецьку та 156 сайтів у Луганську, серед яких в основному українські та місцеві новинні ресурси, а також сайти правозахисних та громадських організацій (повний список по Донецьку, Луганську).

Дослідження проводила Лабораторія цифрової безпеки у співпраці з Донецьким інститутом інформації за підтримки Counterpart International. OONI — це спеціалізоване вільне програмне забезпечення та глобальна мережа для визначення інтернет-цензури, масового стеження та маніпуляцій інтернет-трафіком, частина The Tor Project.

Схожі дослідження проводитимуться і надалі. Для тих, хто проживає або буває на непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей і хоче долучитись до досліджень інтернет-цензури, — ось інструкція

Поділитися:
Останні публікації