UA
Проєкти Новини Контакти
Головна
Новини
Під час конфлікту першою жертвою стає істина
Новини 18 квітня 2017

Під час конфлікту першою жертвою стає істина

13-14 квітня 2017 року в Одесі відбувся семінар для журналістів «Світові стандарти журналістики в умовах війни та кризи для журналістів, зокрема з окупованих або прилеглих до них територій». Захід організувала Академія української преси за підтримки Фонду Фрідріха Науманна в Україні за фінансуванням Міністерства закордонних справ Німеччини.

Під час відкриття семінару президент Академії української преси Валерій Іванов наголосив на важливості дотримання професійних стандартів, тим більше під час гібридної війни.

«Говорити правду, якою б вона не була – обов’язок журналіста. Тільки так ми зможемо зберегти довіру суспільства до медіа, – зауважив він. – Розумію, що наша держава опинилася в дуже скрутному становищі і журналістам стає дедалі важче бути неупередженими спостерігачами, залишатися поза конфліктом».

Фундатор тижневика «Дзеркало тижня» Володимир Мостовий звернувшись до молодих колег зазначив: «Стаючи журналістом ви підписуєте угоду із суспільством про те, що воно довіряє вам себе інформувати. На чому базується довіра громадськості – на тому, що ви обіцяєте слідувати стандартам професії та етичним вимогам». Крім того, він зауважив: «Про що б не писав журналіст – він буде писати про себе. Тому що читач чи глядач оцінює саме компетентність журналіста, його позицію, загальний рівень культури та принциповість у висвітлені тем. І єдине, що можна заробити у журналістиці за кар’єру – це ім’я. Але його легко втратити і неможливо потім повернути».

«Будь-яка існуюча позиція повинна бути відображена у ЗМІ, – заявив засновник Громадського телебачення Донбасу Олексій Мацука, – бо мета журналістів – подавати інформацію такою, яка вона є. Якщо журналіст висвітлює конфлікт, то обов’язково має надавати точки зору обох сторін».  

«Пам’ятайте, що під час конфлікту першою жертвою стає істина. Люди вибирають, на яку сторону стати. Ви можете запитати трьох людей, що трапилося, і отримати три різні відповіді – і навіть більше, якщо ви повернетеся і поставите їм те саме запитання пізніше. Для належного виконання роботи та й в особистому плані журналістам доводиться важко, оскільки ви створюєте для себе гнучку шкалу – коли і як ви можете довіряти своєму джерелу з певних питань (і, можливо, зовсім не довіряти з інших). Під час розгортання конфлікту, віддаючи перевагу неупередженості, ви можете поставити під удар свою безпеку або безпеку членів команди, особисті відносини і навіть власну свободу. Дуже важливо усвідомлювати, що швидше за все ви не отримуєте всієї інформації. Якщо ви розумієте точку зору людей, з якими говорите, це допомагає вам співчувати, але також може означати, що ви стаєте упередженим. Це особливо актуально, коли ви постійно працюєте над одним і тим же конфліктом, починаєте товаришувати з військовими підрозділами, з якими ви взаємодієте, або конфлікт має для вас персональний вимір» – зауважив Олексій Мацука.

На семінарі, в ході виконання практичних завдань, учасники шукали явні та можливі порушення професійних стандартів на прикладах, які мали місце у світовій практиці. Обговорювали юридичні та етичні обмеження для журналіста під час створення матеріалів на тему конфліктів. Приділили увагу соціальним мережам та їх впливу на формування суспільної думки.

Як зазначив Олександр Галяс учасник семінару, заступник редактора газети «Порто-франко»: «За можливості я намагаюся брати участь в усіх заходах, які проводить Академія української преси, тому що інформація, яку я отримую завжди цікава та актуальна. Дуже подобається технологія подачі інформації. Мене засмучує те, що місцеві журналісти практично не цікавляться заходами такого плану. Для Одеського регіону тема конфліктів є актуальною, 2 травня 2014 року, після трагічних подій ми відчули все це на собі. Триріччя цієї дати наближається і вся інформація, яку ми отримали на цьому семінарі стане необхідною для висвітлення цієї теми».

 

Поділитися:
Останні публікації