"> render('//popup/popup_login') ?> render('//popup/login_popup_banned') ?>

Під час конфлікту першою жертвою стає істина

Під час конфлікту першою жертвою стає істина

13-14 квітня 2017 року в Одесі відбувся семінар для журналістів «Світові стандарти журналістики в умовах війни та кризи для журналістів, зокрема з окупованих або прилеглих до них територій». Захід організувала Академія української преси за підтримки Фонду Фрідріха Науманна в Україні за фінансуванням Міністерства закордонних справ Німеччини.

Під час відкриття семінару президент Академії української преси Валерій Іванов наголосив на важливості дотримання професійних стандартів, тим більше під час гібридної війни.

«Говорити правду, якою б вона не була – обов’язок журналіста. Тільки так ми зможемо зберегти довіру суспільства до медіа, – зауважив він. – Розумію, що наша держава опинилася в дуже скрутному становищі і журналістам стає дедалі важче бути неупередженими спостерігачами, залишатися поза конфліктом».

Фундатор тижневика «Дзеркало тижня» Володимир Мостовий звернувшись до молодих колег зазначив: «Стаючи журналістом ви підписуєте угоду із суспільством про те, що воно довіряє вам себе інформувати. На чому базується довіра громадськості – на тому, що ви обіцяєте слідувати стандартам професії та етичним вимогам». Крім того, він зауважив: «Про що б не писав журналіст – він буде писати про себе. Тому що читач чи глядач оцінює саме компетентність журналіста, його позицію, загальний рівень культури та принциповість у висвітлені тем. І єдине, що можна заробити у журналістиці за кар’єру – це ім’я. Але його легко втратити і неможливо потім повернути».

«Будь-яка існуюча позиція повинна бути відображена у ЗМІ, – заявив засновник Громадського телебачення Донбасу Олексій Мацука, – бо мета журналістів – подавати інформацію такою, яка вона є. Якщо журналіст висвітлює конфлікт, то обов’язково має надавати точки зору обох сторін».  

«Пам’ятайте, що під час конфлікту першою жертвою стає істина. Люди вибирають, на яку сторону стати. Ви можете запитати трьох людей, що трапилося, і отримати три різні відповіді – і навіть більше, якщо ви повернетеся і поставите їм те саме запитання пізніше. Для належного виконання роботи та й в особистому плані журналістам доводиться важко, оскільки ви створюєте для себе гнучку шкалу – коли і як ви можете довіряти своєму джерелу з певних питань (і, можливо, зовсім не довіряти з інших). Під час розгортання конфлікту, віддаючи перевагу неупередженості, ви можете поставити під удар свою безпеку або безпеку членів команди, особисті відносини і навіть власну свободу. Дуже важливо усвідомлювати, що швидше за все ви не отримуєте всієї інформації. Якщо ви розумієте точку зору людей, з якими говорите, це допомагає вам співчувати, але також може означати, що ви стаєте упередженим. Це особливо актуально, коли ви постійно працюєте над одним і тим же конфліктом, починаєте товаришувати з військовими підрозділами, з якими ви взаємодієте, або конфлікт має для вас персональний вимір» – зауважив Олексій Мацука.

На семінарі, в ході виконання практичних завдань, учасники шукали явні та можливі порушення професійних стандартів на прикладах, які мали місце у світовій практиці. Обговорювали юридичні та етичні обмеження для журналіста під час створення матеріалів на тему конфліктів. Приділили увагу соціальним мережам та їх впливу на формування суспільної думки.

Як зазначив Олександр Галяс учасник семінару, заступник редактора газети «Порто-франко»: «За можливості я намагаюся брати участь в усіх заходах, які проводить Академія української преси, тому що інформація, яку я отримую завжди цікава та актуальна. Дуже подобається технологія подачі інформації. Мене засмучує те, що місцеві журналісти практично не цікавляться заходами такого плану. Для Одеського регіону тема конфліктів є актуальною, 2 травня 2014 року, після трагічних подій ми відчули все це на собі. Триріччя цієї дати наближається і вся інформація, яку ми отримали на цьому семінарі стане необхідною для висвітлення цієї теми».

 

НОВИНИ
17:49
Те, що Росія робить в Україні — безсумнівно акт геноциду, — американський документаліст Брайан Гопкінс
18:07
Іноземні журналісти про «втому»світу від війни, пропаганду та українську комунікацію
18:25
Україна не повинна нести у світ наративи, ви повинні нести правду, — німецький журналіст Штеффен Добберт
13:00
Моя книга про війну в Україні — панорама, що поєднує людські долі та високу політику, — журналіст Люк Гардинґ
20:55
Як повномасштабна війна вплинула на регіональні медіа: результати опитування від Donbas Media Forum 
11:50
Керівниця ДІІ про фінансову стійкість редакцій під час війни
14:16
“Завдання - шукати рішення”. П'ять тез про конструктивну журналістику від СЕО Донецького інституту інформації
15:27
Сьомий Донбас Медіа Форум у форматі ток-шоу зібрав 28 тисяч переглядів
15:49
Сьомий Донбас Медіа Форум розпочав свою роботу
16:44
МИ ПОЧИНАЄМО ПРИЙМАТИ ПРОПОЗИЦІЇ ДО ПРОГРАМИ ДОНБАС МЕДІА ФОРУМУ-2021!
14:47
Долучайтеся: Форум з питань соціальної згуртованості на сході України - онлайн та офлайн у Києві, 20 липня
18:03
Менеджмент, авторські права та грантові заявки: ДІІ провів онлайн-школу для партнерських редакцій
18:42
Програма Берлінської школи журналістики зі створення матеріалів про ситуацію із ВПО та біженцями: можливість подати заявку до 13 червня
16:23
Олексій Мацука став шеф-редактором каналів “ДОМ” та UATV
19:04
Донецький інститут інформації шукає комерційного менеджера(-ку)
12:22
ДІІ провів третю школу зі сторітелінгу та медіаменеджменту
17:37
Вакансія в ДІІ: ми шукаємо комерційного менеджера(-ку)
13:40
«Новини Донбасу» спільно з львівськими колегами запустили спецпроєкт про реформи в Україні
16:49
Шостий Донбас Медіа Форум, який відбувався онлайн, зібрав понад 25 тисяч переглядів
18:09
11 вересня стартує шостий Донбас Медіа Форум: 18 заходів, майже 60 спікерів з 14 країн світу, переклад трьома мовами