"> render('//popup/popup_login') ?> render('//popup/login_popup_banned') ?>

«Донбас Медіа Форум»-2017

«Донбас Медіа Форум»-2017

28-29 червня 2017 року в місті Святогірськ, Донецької області відбувся «Донбас Медіа Форум». Всього у заході взяли участь 285 представників медіа та інших вітчизняних та іноземних організацій. Учасники представляли 14 регіонів України, 92 редакції, 22 міжнародні та всеукраїнські організації та 13 українських інститутів громадянського суспільства, у тому числі медіа-неурядові організації. Близько 70 осіб було з Донецької та Луганської областей (в тому числі - 20 - з Маріуполя, 24 - з Краматорська), близько 70 - з Києва (переселенців з непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей, представників всеукраїнських та місцевих ЗМІ, громадських організацій та благодійних фондів). Серед організаторів - громадські організації "Донецький інститут інформації", "Донецький прес-клуб" та "Інститут демократії імені Орлика".

Крім представників місцевих ЗМІ, серед учасників були журналісти та редактори Харківської, Сумської, Запорізької, Дніпровської, Чернівецької, Одеської, Волинської, Черкаської та Львівської областей. Крім того в заході взяли участь представники українських (громадські організації та благодійні фонди, які працюють з ВПЛ) та міжнародних організацій (ОБСЄ, спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, Моніторингова Місія ООН з прав людини, представництво ЄС в Україні, Посольство США в Україні, Посольство Швейцарії в Україні, Посольство Німеччини в Україні, USAID та ін.) Також були присутні представники органів держаної влади (Верхова Рада України, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Донецька обласна державна адміністрація, Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Донецькій області, Головне управління Нацполіції в Донецькій області, Прокуратура Донецької області, Служба автомобільних доріг Донецької області).

Учасники, які не представляли медіа-організації, приділили особливу увагу необхідності зміцнення своїх зв'язків зі ЗМІ та мешканцями зони проведення антитерористичної операції.

59% учасників ДМФ-2017 при попередній реєстрації в якості мотивації участі у заході вказали «навчання, здобуття нових знань та підвищення кваліфікації». Це свідчить про те, що «Донбас Медіа Форум» сприймається цільовою аудиторією (журналісти та представники профільних організацій) не тільки як майданчик для дискусій, але й як якісний освітній захід.

Учасники ДМФ-2017 під час заходу отримали можливість взяти участь у начальних майстер-класах (всього проведено 16 майстер-класів з найбільш актуальних тем) основна мета яких була покращити рівень дотримання журналістських стандартів задля підвищення якості контенту. Панельні дискусії також стали джерелом нових знань, особливо в галузі фандрейзінгу та залучення донорського фінансування ЗМІ, про що свідчить аналіз виступів під час панелей.

Додамо, що після завершення «Донбас Медіа Форум» було проведено опитування учасників заходу. Отримано 77 змістовних відповідей. Згідно з отриманими відповідями, середній бал заходу – 4,49. Програму та тематичне наповнення ДМФ-2017 оцінено на 4,58 балів за п’ятибальною шкалою. Учасники заходу й надалі готові розглядати можливості «Донбас Медіа Форуму» як майданчику для набуття нових знань. В цілому, 98,6% респондентів високо оцінили роботу тренерів (69,3% - відмінно, 29,3% – добре), середня оцінка за п’ятибальною шкалою – 4,67.

97,3% опитаних використовують отримані під час заходу знання в своїй роботі. Додамо, що учасники заходу потребують підвищення рівня своїх знань зі стандартів, професійної етики, конфліктно-чутливої журналістики (87 % опитаних).

Зазначимо, що в заході взяло участь 89 представників керівництва редакцій місцевих та всеукраїнських ЗМІ та менеджменту профільних організацій, а просвітницька функція «Донбас Медіа Форуму» розповсюджується не лише серед його учасників: 98,7% респондентів опитування стверджують, що ділилися отриманими на заході знаннями з членами їх редакцій чи колегами.

Впродовж трьох років однією з ключових задач заходів «Донбас Медіа Форум» є покращення контенту українських ЗМІ, що опосередковано впливає на рівень довіри до інформації, отриманої з певного медіа, та, внаслідок цього, до її джерела: аудиторія, споживаючі якісну інформацію, впевнившись на власному досвіді в її достовірності, починає довіряти як інформації, так і, в подальшому її джерелу. В умовах, коли в медіа, які контролюються незаконними організаціями «Л/ДНР», регулярно використовується мова ворожнечі (про що свідчать результати дослідження «Мова з ознаками ворожнечі в друкованих медіа Донбасу та на ТБ», яке було проведено ГО «Донецький інститут інформації»), пропаганда, елементи пост правди та ін., в їхньої аудиторії спостерігається вигорання, апатія, емоційна втомленість та несприйняття інформації, яка подається в такому вигляді.

І навпаки, виважена інформація, яка передана з дотриманням стандартів, принципів конфліктно-чутливої журналістики, та підкріплена фактами без оціночних суджень, викликає довіру, тож попит на такий формат зростає. Таким чином, подібні просвітницькі заходи є необхідними для підвищення рівня довіри до українських ЗМІ на Донбасі.

«Донбас Медіа Форум» є не тільки освітнім заходом (що є вкрай важливим, як було зазначено вище), але й майданчиком для обміну досвідом місцевих журналістів різних форм медіа (телебачення, радіо, інтернет, періодичні видання та ін.). Подібна комунікація сприяє виробленню єдиного формату подачі інформації в ЗМІ різних форм в різних населених пунктах регіону, що призводить до формування цілостної картини подій у їхньої аудиторії, та, в наслідок цього, стимулює краще розуміння подій, збільшення рівня довіри до українських ЗМІ, та приросту аудиторії. Додамо, що 92% респондентів опитування високо оцінили професійний рівень інших учасників ДМФ-2017.

Формування довіри аудиторії яка, під час конфлікту на Донбасі, найбільше постраждала від активного використання найсучасніших методів агресивної пропаганди (мова ворожнечі, постправда та ін..), є довгим та кропітким процесом, який потребує довготривалої, системної та наполегливої роботи, для досягнення результатів якої потрібен час.

Громадська організація «Донецький інститут інформації» веде постійну роботу в цьому напрямку в рамках власних проектів («Донбас Медіа» та «Включайся! Спецвыпуск»).

Діяльність в рамках проекту сприяла загальному підвищенню рівня місцевого контенту, про що свідчать результати опитування учасників ДМФ- 2017. 97% респондентів стверджують, що використовують знання, отримані на Форумі під час роботи.

Опитувані зазначили, що тренінги, які вони відвідували, суттєво вплинули на їх роботу в якості журналістів і допомагають у висвітленні проблемних тем.

Далі наводимо деякі цитати відповідей з дослідження (питання: як змінився контент ваш та нашої редакції після Форуму?):

Мы стали больше внимания уделять сайту газеты, выкладывать на него не только газетные материалы, а еще убедились в правильности политики редакции - не допускать языка вражды;

провела в редакції міні-тренінг з отриманих знань на Донбас медіа форумі, обговорили новий підхід до публікування інформації і її Героїв;

Стали более коректно и здержанно производить контент о конфликте на Донбассе;

продукт став цікавішим і затребуваним;

Стараемся избегать конфликтных ситуаций;

Після форуму ми редакцією зібрались за круглим столом, переглянули і обговорили контент, розповів їм про практичні застосування інших деталей у контент, про які розповідав Віталій Мороз. Ми посиділи, проаналізували деталі і вирішили змінити трохи курс у контенті;

Меньше стали замалчивать преступления военных; улучшилась коммуникация с региональными СМИ;

Более взвешенный подход к изложению материалов,

більш ретельно перевіряємо матеріали додаткового контенту, свій матеріал намагаємось робити за міжнародними стандартами;

Очень интересной была информация, которую удалось законспектировать на форуме. Также познавательной были разделы книги "Медиакомпас" путеводитель современного журналиста, который дали на ДМФ. Особенно 5 раздел "Особливості висвітлення збройних конфліктів". Раздел про временно перемещенных лицах, нам часто приходится писать о таких людях, поэтому перечитывали всё внимательно и применяли это на практике при написании статей;

більше зважую кожне слово у своїх публікаціях;

Позбавилися «мови ненависті», «мови ворожнечі»; в работе над текстом следую стандартам, не применяю ЯВ.

Додамо, що проведення заходу сприяло зниженню рівня напруженості серед двох протилежно налаштованих груп журналістів (ті, які в своїх матеріалах демонструють власні думки та ті, які дотримаються класичних стандартів), адже, незважаючи на те, що напередодні ДМФ-2017 деякі представники ЗМІ були налаштовані досить агресивно, під час форму не було проявів агресії та відкритих конфліктів. Це свідчить про те, що представники цільової аудиторії проекту готові до дискусій та конструктивного діалогу, що в подальшому може призвести до зниження рівня токсичності в медіа та сприятиме національному діалогу.

Значним результатом проекту є той факт, що Донбас Медіа Форум підіймає на новий рівень важливі та дискусійні теми, тож захід став справді першою масштабною діалоговою платформою для професійних регіональних ЗМІ для обговорення проблеми мови ворожнечі, її наслідків та впливу на медіа-сферу і суспільство.

ДМФ-2017 став імпульсом для журналістів і змусив їх переглянути своє ставлення до свого професійного словника, впливу власних емоцій на збір та передачу матеріалу та роль журналістів у конфлікті.

Після Донбас Медіа Форуму багато українських журналістів створювали різноманітні матеріали на цю тему, відбулось кілька тематичних заходів.

ГО «Донецький інститут інформації» в рамках своєї стратегії продовжує вивчати цю тему.

НОВИНИ
17:49
Те, що Росія робить в Україні — безсумнівно акт геноциду, — американський документаліст Брайан Гопкінс
18:07
Іноземні журналісти про «втому»світу від війни, пропаганду та українську комунікацію
18:25
Україна не повинна нести у світ наративи, ви повинні нести правду, — німецький журналіст Штеффен Добберт
13:00
Моя книга про війну в Україні — панорама, що поєднує людські долі та високу політику, — журналіст Люк Гардинґ
20:55
Як повномасштабна війна вплинула на регіональні медіа: результати опитування від Donbas Media Forum 
11:50
Керівниця ДІІ про фінансову стійкість редакцій під час війни
14:16
“Завдання - шукати рішення”. П'ять тез про конструктивну журналістику від СЕО Донецького інституту інформації
15:27
Сьомий Донбас Медіа Форум у форматі ток-шоу зібрав 28 тисяч переглядів
15:49
Сьомий Донбас Медіа Форум розпочав свою роботу
16:44
МИ ПОЧИНАЄМО ПРИЙМАТИ ПРОПОЗИЦІЇ ДО ПРОГРАМИ ДОНБАС МЕДІА ФОРУМУ-2021!
14:47
Долучайтеся: Форум з питань соціальної згуртованості на сході України - онлайн та офлайн у Києві, 20 липня
18:03
Менеджмент, авторські права та грантові заявки: ДІІ провів онлайн-школу для партнерських редакцій
18:42
Програма Берлінської школи журналістики зі створення матеріалів про ситуацію із ВПО та біженцями: можливість подати заявку до 13 червня
16:23
Олексій Мацука став шеф-редактором каналів “ДОМ” та UATV
19:04
Донецький інститут інформації шукає комерційного менеджера(-ку)
12:22
ДІІ провів третю школу зі сторітелінгу та медіаменеджменту
17:37
Вакансія в ДІІ: ми шукаємо комерційного менеджера(-ку)
13:40
«Новини Донбасу» спільно з львівськими колегами запустили спецпроєкт про реформи в Україні
16:49
Шостий Донбас Медіа Форум, який відбувався онлайн, зібрав понад 25 тисяч переглядів
18:09
11 вересня стартує шостий Донбас Медіа Форум: 18 заходів, майже 60 спікерів з 14 країн світу, переклад трьома мовами