"> render('//popup/popup_login') ?> render('//popup/login_popup_banned') ?>

“Завдання - шукати рішення”. П'ять тез про конструктивну журналістику від СЕО Донецького інституту інформації

“Завдання - шукати рішення”. П'ять тез про конструктивну журналістику від СЕО Донецького інституту інформації

Напрямок журналістики рішень набуває в українських медіа популярності. Протягом 2021 року ГО “ДІІ” разом з незалежними регіональними редакціями реалізувала проєкт з конструктивної журналістики та презентувала його результати на Першому всеукраїнському форумі з журналістики рішень у Харкові. Форум журналістики рішень організувала медіагрупа “Накипіло”, яка є партнеркою проєкту “Донецького інституту інформації”. Учасницею дискусії про регіональні медіа та конструктивну журналістику стала голова ГО “ДІІ” Любов Раковиця. Вона розповіла про досвід організації у цьому напрямку та дала кілька порад регіональним редакціям.

2021 року за підтримки Посольства США незалежні регіональні редакції мережі Donbas Media Fellows від Donbas Media Forum створили 18 відеороликів з конструктивної журналістики про успішні приклади місцевого активізму по всій Україні. Журналісти розповіли про реалістичні та успішні сценарії вирішення деяких екологічних, безпекових та урбаністичних проблем, покращення інклюзії, інфраструктури та інші теми. Ці ролики вже подивилося понад 600 тисяч користувачів Facebook.

Пропонуємо вашій увазі п'ять порад від СЕО ДІІ, які допоможуть вам створювати більш якісні матеріали з конструктивної журналістики.

Збільшуйте аудиторію ваших рішень

Основна мета Donbas Media Fellows, мережі регіональних редакцій по всій Україні, полягає в тому, щоб допомагати локальним редакціям створювати контент, який буде цікавий і в інших регіонах. Коли редакція, наприклад, з Харкова створює матеріал, він має бути актуальним також для жителів, умовно, Краматорська. Це дозволяє редакціям розширити аудиторію, зробити ці рішення видимими не лише для аудиторії свого конкретного міста чи регіону, а дати дієві приклади вирішення типових проблем в інші регіони України. Буває так, що є класні кейси на Закарпатті, за прикладом яких мешканці Маріуполя теж зможуть вирішити свої схожі проблеми. А проблеми ці поки не вирішені, бо люди просто не бачать потрібних кейсів у Донецькій та Луганській областях.

Актуалізуйте свої старі матеріали, якщо тема знову в трендах

Іноді так стається, що поки матеріал готувався, проходив погодження тощо, частина порад перестала бути актуальною. Або ж коли тема, на яку ви вже говорили, знову стрімко набуває актуальності. Але якщо ви розповідаєте про кейс, як щось працює зараз, імовірно, що ця інформація може частково втратити актуальність, коли тема повернеться знову. Наприклад, минулоріч “Новини Донбасу” зробили матеріал з конструктивної журналістики про пандемію. Кілька місяців по тому в країні шириться нова хвиля захворюваності на COVID-19 і люди знову починають шукати корисну для себе інформацію й активно читають цей наш контент. Але ситуація дещо змінилася, щось втратило актуальність й читачі почали говорити про те, що щось із запропонованого не працює.

У такій ситуації радила би робити нові матеріали або ж оновлювати, доповнювати попередні: актуалізовувати інформацію, оновлювати, уточнювати, що попередні поради були актуальними в певний час у минулому, щоб аудиторія точно знала, чи релевантні ці дані зараз.

Не переймайте на себе задачі активістів чи влади

Одна з перших засад журналістики полягає в тому, що ми маємо бути об'єктивними, незаангажованими. Як журналісти ми маємо інформувати, а не вирішувати предметно якісь проблеми. Ми маємо розповісти про проблеми, про шляхи вирішення цих проблем, інформувати про успішні або ж провальні кейси. Ми можемо стати майданчиком для діалогу, зустрічей та кооперації всіх стейкхолдерів. Але журналіст не має в рамках професійної діяльності сам вирішувати проблеми, до прикладу, екології, тобто брати й робити щось замість того, щоб всебічно та неупереджено розглядати проблему та її можливі вирішення. Щось безпосередньо з цим питанням робити - це задача інших суспільних гравців та учасників суспільного процесу.

Розповідайте людям людські історії

Розповідайте людську історію, тому що вашим читачам та глядачам дуже важливо асоціювати себе з тою проблемою, про яку ви говорите, бачити, що це дійсно важлива проблема, а не надумана журналістом. Інакше матеріал не зачепить їх, не спонукатиме поділитися чи вступити в дискусію. Коли проблема та шлях її вирішення подаються через human story, це наближає інформацію до аудиторії, а людина, яка для себе знайшла вирішення проблеми й стала героєм вашого матеріалу, потім зможе надалі долучатися до вашої роботи в якості експерта.

Вивчайте свою аудиторію

Важливо вивчати свою аудиторію, щоб знати, що це за люди, які потреби є в них. Це дозволить не лише ефективніше шукати теми й проблематику, але й допоможе краще визначитися з форматами. Дивіться на власні матеріали очима вашої аудиторії, а не лише авторським журналістським поглядом.

Можете використовувати для матеріалів щось подібне до фокус-групи серед вашого близького оточення. Наприклад, якщо цільова аудиторія вашого матеріалу - чоловіки 65+ років, дайте на перегляд цей контент вашому батьку, щоб вияснити, наскільки зрозумілою є для нього інформація, наскільки вона взагалі для нього релевантна. І так далі. Це дуже важливо, бо якщо ви вдало пройдете цей етап, то створите те відео чи ту статтю, яку ваші читачі будуть пересилати одне одному, те, що вони будуть передивлятися чи перечитувати по кілька разів, чим будуть активно ділитися.

Оцінювати ваші матеріали варто серед іншого і за параметром, чи отримала від вашого контенту аудиторія саме те, що їй було потрібно зараз і чи все зрозуміла з того, що ви розповідали, щоб почати використовувати й поширювати цей досвід.

НОВИНИ
17:49
Те, що Росія робить в Україні — безсумнівно акт геноциду, — американський документаліст Брайан Гопкінс
18:07
Іноземні журналісти про «втому»світу від війни, пропаганду та українську комунікацію
18:25
Україна не повинна нести у світ наративи, ви повинні нести правду, — німецький журналіст Штеффен Добберт
13:00
Моя книга про війну в Україні — панорама, що поєднує людські долі та високу політику, — журналіст Люк Гардинґ
20:55
Як повномасштабна війна вплинула на регіональні медіа: результати опитування від Donbas Media Forum 
11:50
Керівниця ДІІ про фінансову стійкість редакцій під час війни
14:16
“Завдання - шукати рішення”. П'ять тез про конструктивну журналістику від СЕО Донецького інституту інформації
15:27
Сьомий Донбас Медіа Форум у форматі ток-шоу зібрав 28 тисяч переглядів
15:49
Сьомий Донбас Медіа Форум розпочав свою роботу
16:44
МИ ПОЧИНАЄМО ПРИЙМАТИ ПРОПОЗИЦІЇ ДО ПРОГРАМИ ДОНБАС МЕДІА ФОРУМУ-2021!
14:47
Долучайтеся: Форум з питань соціальної згуртованості на сході України - онлайн та офлайн у Києві, 20 липня
18:03
Менеджмент, авторські права та грантові заявки: ДІІ провів онлайн-школу для партнерських редакцій
18:42
Програма Берлінської школи журналістики зі створення матеріалів про ситуацію із ВПО та біженцями: можливість подати заявку до 13 червня
16:23
Олексій Мацука став шеф-редактором каналів “ДОМ” та UATV
19:04
Донецький інститут інформації шукає комерційного менеджера(-ку)
12:22
ДІІ провів третю школу зі сторітелінгу та медіаменеджменту
17:37
Вакансія в ДІІ: ми шукаємо комерційного менеджера(-ку)
13:40
«Новини Донбасу» спільно з львівськими колегами запустили спецпроєкт про реформи в Україні
16:49
Шостий Донбас Медіа Форум, який відбувався онлайн, зібрав понад 25 тисяч переглядів
18:09
11 вересня стартує шостий Донбас Медіа Форум: 18 заходів, майже 60 спікерів з 14 країн світу, переклад трьома мовами