Інтерв'ю експерта ДІІ Круподера сайту "Німецька хвиля"

Інтерв'ю експерта ДІІ Круподера сайту "Німецька хвиля"

За планами уряду, вже за рік всі міські котельні мають перейти з газу на вугілля. Більшість експертів вважають цю ідею вкрай витратною та екологічно небезпечною, а заяви – невдалим інформаційним випадом в бік Росії.
 
Плани уряду з реформування енергоринку погрожують  марнотратством та колосальними наслідками для екології, кажуть експерти. Так, як заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, Україна планує перевести комунальне господарство, а саме  роботу  всіх  міських котельних з газу на вугілля. Це, за словами міністра, дозволило б зекономити близько 6 мільярдів кубометрів газу на рік та зробити комунальні послуги дешевшими.

За підрахунками міністра, на технологічне переоснащення знадобиться рік, а з впровадженням відповідних технологій начебто допоможуть  китайські партнери. Щоправда, міністр уточнює, що спочатку необхідно ухвалити закон, який дозволив би приватизацію теплоелектроцентралей, які  саме і виробляють енергію для житлово-комунального комплексу.

Така ідея уряду не знайшла підтримки навіть серед місцевого керівництва в Донбасі. Місцеві чиновники одноголосно заявляють, що реалізація  такої «реформи» - це крок назад. Проект дуже витратний, довготривалий, а головне - екологічно небезпечний. Зокрема, лише для  Донецька  переведення  всіх котельних с газу на вугілля обійдеться майже в 5 мільярдів гривень.

Жодної економії ані для держави, ані для громадян  це не дасть, бо собівартість вугілля теж доволі висока. Водночас атмосфера в місті стане такою, начебто додалося три металургійних заводи. Натомість модернізація котельних, які працюють на газі, дала б майже подвійну економію тепла.

«Ніхто в провладних структурах  не прорахував колосальних екологічних збитків у разі переходу ТЕЦ знову на вугілля,- сказав в інтерв’ю Deutsche Welle голова всеукраїнської спілки вчених - економістів Олександр Кендюхов. - Ми всі ще пам’ятаємо чорний сніг  на вулицях Донецька і біліше він  від такої реформи  не стане». Крім того, потрібна буде повна заміна  всіх технологічних процесів та обладання. А це  в порівнянні з існуючими витратами на утримання та ремонти ТЕЦ та котельних, як мінімум, в 4 рази більше.

І на сьогодні не зрозуміло, звідки брати гроші, щоб в масштабах країни зробити таке переоснащення,  зазначив Кендюхов в інтерв’ю Deutsche Welle. Більш того, такі витрати  не зроблять енергоринок конкурентоздатним. Щоб радикально вирішувати питання, потрібно змінювати застаріле енергоємне виробництво на високотехнологічне та високорентабельне, каже вчений.

Звісно, енергетичний комплекс  потребує реформ і  ця тема постійно актуальна. Утім, вона була піднята першими особами в країні саме зараз,  коли існують  занадто складні умови виконання тих зобов’язань, які Україна взяла на себе в газових угодах 2009 року. А в перервах між газовими війнами Україна  продовжує благополучно користуватися російським газом та застарілими енергоємними технологіями його споживання, зазначив в інтерв’ю Deutsche Welle політичний оглядач Олексій Круподер. Тому в заявах уряду - більшість політики, а саме спроба інформаційного контрвипаду  на адресу Росії. А все інше  – не стільки  прагнення проводити реформи, скільки чергові заяви про актуальність самої проблеми реформування енергетичної галузі,  зазначив політолог.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15711824,00.html