"> render('//popup/popup_login') ?> render('//popup/login_popup_banned') ?>

Внесок інформаційного мовлення України в процес реінтеграції Донбасу

Внесок інформаційного мовлення України в процес реінтеграції Донбасу

З перших днів на посаді Президента України Володимир Зеленський заявляв про необхідність формування проактивної позиції в питанні інформаційної політики щодо окремих районів Донецької та Луганської областей (далі - ОРДЛО) та Криму. Одним з можливих інструментів для досягнення цієї мети має стати новий телеканал для непідконтрольних та анексованих територій, заснований на базі платформи іномовлення.

Даний канал почав мовлення в тестовому режимі в березні поточного року. Програмна сітка мовлення каналу ще формується, проте дотичні до його створення представники влади вже повідомили, що більшість ефірного часу буде присвячено розважальному контенту, який надають великі українські приватні медіагрупи.

Також плануються спортивні трансляції, зокрема футбольних матчів за участю команд, які до початку бойових дій в 2014 році базувались в нині захоплених Російською Федерацією містах Донбасу. До мовлення будуть залучати популярних та відомих телеведучих.

“На цьому каналі буде найпреміальніший контент, який є в Україні. Це і серіали, і ток-шоу, і розважальні шоу, наприклад, футбольні матчі, різні спортивні трансляції”, - повідомив заступник голови Офісу Президента України Кирило Тимошенко.

Наразі політичним новинам на каналі буде присвячена меньшість ефірного часу. Соціологічні дослідження свідчать, що на непідконтрольній території є дефіцит позитивних новин з підконтрольної території. В такій ситуації підвищуються вимоги до новинного контенту.

Широкий вибір розважального матеріалу має привабити якнайбільшу кількість глядачів і треба уважно и дозовано використовувати новинний час, щоб максимально стисло і змістовно донести до громадян, що мешкають на непідконтрольній території, інформацію про події в Україні та ОРДЛО, яка б інформувала та спростовувала тези російської пропаганди.

Водночас доцільно не вступати у пряму полеміку з окремими медіа-персонами або “офіційними” джерелами, а “вшивати” необхідні контр-тези у власний відео-контент. Для цього важливо розуміти основні тези місцевої пропаганди в тому вигляді, як їх доносить до глядачів місцеве та російське телебачення.

Мета даного дослідження - на основі вивчення вказаного масиву ЗМІ виявити і наочно продемонструвати механізми формування і трансформації ідеологем ОРДЛО як інструментів маніпуляції суспільною свідомістю через мас-медіа

Інформаційна політика телеканалів «ДНР»

На території Донецької області, що підконтрольна угрупованню «ДНР», станом на 1 березня 2020 року діє 5 регіональних телеканалів: «Оплот», «Оплот 2», «Новоросія», «Перший республіканський» та «Юніон».

Серед них «Оплот» позиціонується як інформаційний, а «Оплот 2» як виключно розважальний телеканал. Решта телеканалів угруповання «ДНР» мають інформаційно-розважальну концепцію мовлення. Таким чином, угруповання «ДНР» має у своєму розпорядженні комплекс медіа, що охоплюють аудиторію усіх жанрів телебачення.

Моніторинг окремих інформаційних програм телеканалів «ДНР» («Перший республіканський», «Новоросія» та «Юніон»), проведений аналітичним відділом громадської організації “Донецький інститут інформації” у період з 2 вересня по 31 жовтня 2019 року свідчить, що ці медіа використовуються угрупованням «ДНР» з метою формування політичних настроїв населення на захоплених територіях.

Аналіз пропаганди

Задля виявлення основних тез місцевої пропаганди аналітична група “Донецького інституту інформації” вивчала програми громадсько-політичного спрямування, що виходили на місцевому телебаченні протягом вересня - жовтня 2019 року, загалом проаналізовано 41 відеоматеріал.

Основні критичні тези щодо політично-економічної ситуації в Україні можна об’єднати в декілька головних груп:


Теза з ефіру медіа ОРДЛО
Контртеза “Донецького інституту інформації”
Українська влада не бажає миру Українська влада наголошує лише на мирному шляху вирішення конфлікту та використовує усі можливі міжнародні майданчики для цього

Україна знаходиться під зовнішнім управлінням
Україна отримує міжнародну фінансову та технічну допомогу від більш потужних союзників, проте є самостійною в ухвалені власних політичних рішень
Україною керують націоналісти та неонацисти Політичні партії націоналістичного спрямування на останніх виборах не потрапили в парламент та завжди становили абсолютну його меншість
В Україні немає легальної влади, країною керують олігархи Українська влада послідовно проводить політику зменшення впливу олігархів на політичну сферу (приватизацію, реформи управлінських структур державних компаній)
Україна - держава, що не відбулася Вже 6-й рік Україна ефективно стримує політично-економічно-військовий тиск однієї з світових держав Російської Федерації. Держава, що не відбулася не змогла б впоратися з цим завданням
Російська Федерація - не сторона конфлікту, для миру потрібні прямі перемовини з бойовиками Російська Федерація має абсолютний та вирішальний вплив на бойовиків, міжнародно визнано, що окремі райони Донбасу, знаходяться під ефективним контролем Російської Федерації
Українські військові агресивно налаштовані щодо мешканців Донбасу За даними соціологічних досліджень рівень довіри до Збройних сил України зростає серед мешканців Донбасу
Люди, що виїхали з непідконтрольної території та критикують владу ОРДЛО, не гідні довіри Будь-яка безпечна публічна критика органів самопроголошеної влади можлива лише поза територією ОРДЛО

 

Особливості діяльності нового телеканалу

Моніторингова група провела експертні опитування журналістів та медіа-менеджерів щодо особливостей діяльності нового телеканалу “Дім”. У частини опитаних є зауваження щодо здебільшого розважальної концепції телеканалу.

За умов відсутності реальної політичної конкуренції та дискусії на непідконтрольній території є запит на політичні шоу та публічну політику. На це опосередковано вказує відносна висока популярність на непідконтрольних територіях деяких суто інформаційних українських телеканалів, наприклад NewsONE.

На думку експертів, на непідконтрольній території може бути реальний запит на дискусії за участю українських топ-політиків з елементами аналізу постконфліктних дій, запит є і на формати з розшуку зниклих та загиблих людей тощо. Існує запит на пояснення шляхів взаємодії з українськими державними структурами, роз’яснення як вступити до ВУЗів на підконтрольній території та отримати адміністративні послуги.

Дослідження результатів виборів в прикордонних до Російської Федерації районах України показало, що російське телебачення має вплив на українських виборців з проросійськими поглядами та може ефективно стимулювати підтримку певних політичних партій.

Водночас, на громадян України, що не розділяють лояльної до Росії позиції, ці телеканали мають протилежний вплив та формують упереджену думку про партнерські РФ українські політичні сили.

Це дає підстави мати гіпотезу, що є зворотня тенденція - на людину з лояльною до Росії позицією так само важко впливати за допомогою пропагандиського впливу.

Наразі, немає точних та достовірних соціологічних досліджень про громадську думку на непідконтрольних територіях з огляду на те, що будь-які соціологічні дослідження важко проводити за умов військового авторитарного режиму: неможливо відкрито проводити опитування та чекати повної відвертості з боку респондентів.

Проте можна стверджувати, що частина населення, яка знаходиться під абсолютним впливом російських та місцевих пропагандиських медіа, в тій чи іншій мірі, підтримує окремі тези російської влади. Зокрема, про необхідність надання автономії деяким районам Донбасу або навіть про необхідність їхнього прямого інтегрування до складу Росії.

За таких умов для ефективного впливу на громадську думку та стимулювання підтримки процесу повернення території під контроль української влади доцільним є використання журналіських стандартів та максимальна ідеологічна нейтральність у роботі водночас із не відступним просуванням позиції української влади та суспільства з цього питання. Це напрочуд складне завдання потребує редакторської уваги та журналістської обережності при роботі з джерелами.

Рекомендації щодо виробництва медіа-контенту для ОРДЛО:

1. Контекстне спростування дезінформаційних повідомлень без прямої полеміки із адміністраціями ОРДЛО та їхніми медіа представниками.
2. Поступове включення в сітку державного телемовлення для ОРДЛО громадсько-політичних дискусійних програм з елементами, спрямованими на подолання конфлікту.
3. Включення до ефіру державного телемовлення для ОРДЛО журналістських розслідувань, присвячених життю верхівки адміністрації “ОРДЛО”.

 

НОВИНИ
17:49
Те, що Росія робить в Україні — безсумнівно акт геноциду, — американський документаліст Брайан Гопкінс
18:07
Іноземні журналісти про «втому»світу від війни, пропаганду та українську комунікацію
18:25
Україна не повинна нести у світ наративи, ви повинні нести правду, — німецький журналіст Штеффен Добберт
13:00
Моя книга про війну в Україні — панорама, що поєднує людські долі та високу політику, — журналіст Люк Гардинґ
20:55
Як повномасштабна війна вплинула на регіональні медіа: результати опитування від Donbas Media Forum 
11:50
Керівниця ДІІ про фінансову стійкість редакцій під час війни
14:16
“Завдання - шукати рішення”. П'ять тез про конструктивну журналістику від СЕО Донецького інституту інформації
15:27
Сьомий Донбас Медіа Форум у форматі ток-шоу зібрав 28 тисяч переглядів
15:49
Сьомий Донбас Медіа Форум розпочав свою роботу
16:44
МИ ПОЧИНАЄМО ПРИЙМАТИ ПРОПОЗИЦІЇ ДО ПРОГРАМИ ДОНБАС МЕДІА ФОРУМУ-2021!
14:47
Долучайтеся: Форум з питань соціальної згуртованості на сході України - онлайн та офлайн у Києві, 20 липня
18:03
Менеджмент, авторські права та грантові заявки: ДІІ провів онлайн-школу для партнерських редакцій
18:42
Програма Берлінської школи журналістики зі створення матеріалів про ситуацію із ВПО та біженцями: можливість подати заявку до 13 червня
16:23
Олексій Мацука став шеф-редактором каналів “ДОМ” та UATV
19:04
Донецький інститут інформації шукає комерційного менеджера(-ку)
12:22
ДІІ провів третю школу зі сторітелінгу та медіаменеджменту
17:37
Вакансія в ДІІ: ми шукаємо комерційного менеджера(-ку)
13:40
«Новини Донбасу» спільно з львівськими колегами запустили спецпроєкт про реформи в Україні
16:49
Шостий Донбас Медіа Форум, який відбувався онлайн, зібрав понад 25 тисяч переглядів
18:09
11 вересня стартує шостий Донбас Медіа Форум: 18 заходів, майже 60 спікерів з 14 країн світу, переклад трьома мовами