"> render('//popup/popup_login') ?> render('//popup/login_popup_banned') ?>

Проблема висвітлення процесу “реінтеграції” непідконтрольних територій в українському медіапросторі

Проблема висвітлення процесу “реінтеграції” непідконтрольних територій в українському медіапросторі

Громадська організація  “Донецький інститут інформації” 

“Проблема висвітлення процесу “реінтеграції” непідконтрольних територій в українському медіапросторі”

Мемо

Аналітична група “ДІІ”

www.dii.dn.ua

Моніторингова служба проекту “Донбас: повний доступ”

www.donbasleaks.org

Редактор Віталій Сизов

Квітень 2017 року

Резюме

На 4-му році україно-російської війни вітчизняне суспільство залишається недостатньо поінформованим про процес реінтеграції непідконтрольних районів Донбасу. Ступінь присутності цієї теми у медіа просторі України (газети, телебачення, інтернет-ЗМІ) не впливає на рівень поінформованості громадян щодо неї. Разом з тим, процес реінтеграції та відновлення територіальної цілісності України є неможливим без широкої підтримки громадян. Задля цього державним службовцям та представникам медіа слід підвищити інтенсивність роз’яснювальної роботи в засобах масової інформації для громадян України щодо всіх заходів, які направлені на дієву та ефективну реінтеграцію Донбасу.

Стан обізнаності щодо “реінтеграції”

Фокус-групове дослідження, яке проводила компанія “GfK - Україна” на замовлення “Кальміуської групи” з 27 березня по 1 квітня 2018 року, показало, що опитані респонденти погано поінформовані щодо державної політики у напрямку “реінтеграції” непідконтрольних територій до єдиного українського простору та про діяльність профільних державних інституцій, які покликані вирішувати це питання.

Експерти дійшли висновку, що така ситуація сприяє роз’єднанню громадян та заважає підтримці каналів зв’язку з жителями непідконтрольних районів. Дослідження виявило нерозуміння громадянами, що мешкають на підконтрольній території, принципів української законодавчої бази з цього питання та навіть самого терміну “реінтеграція”.

На наш погляд, подібне нерозуміння також підсилює ерозії та недовіру до центральної влади і серед мешканців непідконтрольних територій (по різних оцінках 2,5-3,5 млн громадян залишаються в містах та селищах, що не контролюються українською владою), що дає підстави для угруповань “ЛДНР” популяризувати через підконтрольні їм канали медіа тезу про “нелегітимність режиму”, яка є ключовою з 2014 року після зміни державної влади в Україні.

Незважаючи на широкий резонанс в медіа серед політиків та представників органів влади, викликаний обговоренням, прийнятям та імплементацією Законів України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях” та “Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей”, громадяни мало знайомі з їхнім змістом та метою.

Стан висвітлення процесу реінтеграції в українських медіа

Аналіз медійного резонансу за 2017 рік, проведений на замовлення “Донецького інституту інформації” показав, що перспективи реінтеграції окупованих територій Донбасу до складу України (скорочено “реінтеграція”) протягом 2017 року стали предметом медійного обговорення 8 тисяч 322 рази.

Цей дискурс був здебільшого зосереджений навколо згаданих законопроектів N 7163 та N7164, обидва з яких в медіа називали законопроектами «про реінтеграцію».

У 43% повідомлень тема “реінтеграції” була основною, ще у 16% - вона була другорядною, і в 41% - згадування “реінтеграції” було епізодичним.

Кількість негативних повідомлень склала 6%, а позитивних – 7%. Переважний масив, 87% згадувань було опубліковано у нейтральній тональності.

Основні джерела негативних оцінок  серед ньюзмейкерів – експерти-аналітики та російські офіційні мовники (по 21%), позитивні оцінки надавали нардепи від влади та держслужбовці – 37% та 19% відповідно. Повідомлення з критикою  від громадськості склали лише 4% від загальної кількості повідомлень.

Найбільш активними в обговоренні перспектив реінтеграції були нардепи від влади (24% повідомлень), держслужбовці (21%) та експерти-аналітики (10%).

Частка згадувань опозиційними депутатами склала 6%.

Найменш активними були представники іноземних громадських організацій (0,15%) та службовці органів місцевого самоврядування України (0,5%).

Висновки та необхідні дії

В обговоренні питань та перспектив реінтеграції провідну роль відіграють представники влади, які є основними “промоутерами” цього процесу, але, як засвідчують дані дослідження, їхня активна позиція не сприяє розумінню процесу “реінтеграції” громадянами.

Незважаючи на це, рівень обізнаності громадян у всіх регіонах щодо цього питання залишається вкрай низьким (за даними дослідження “Кальміуської групи”).

Дискусія в ЗМІ з цього питання не є глибинною. Вона ведеться не навколо засадничих принципів законопроектів та процесу “реінтеграції”, а виключно задля демонстрації тих чи інших політичних оцінок різних груп інтересів. Як результат - громадянин, що споживає новини через традиційні для України ЗМІ, не отримує виваженої та збалансованої інформації про шляхи реінтеграції Донбасу, наявні механізми та можливості.

Спираючись на отримані дані, можна спрогнозувати, що політичні актори будуть використовувати тему реінтеграції в своїх публічних заявах, зроблених через мас-медіа канали в наступний період після проведення моніторингу, який став основою для даного мемо, виключно для налагодження комунікації із власними виборцями напередодні парламентських та президентських виборів, а не для розбудови ефективної системи управління, мінімізації ризиків, що пов’язані із втратою довіри громадян, формування довіри до інститутів державної влади, підвищення рівня легітимності дій центрального уряду серед мешканців непідконтрольних територій.

Для виправлення ситуації необхідно:

  • проведення постійної державної пояснювальної кампанії про процес реінтеграції непідконтрольних уряду територій із залученням Міністерства з питань інформаційної політики та Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб;
  • підсилення ролі громадського сектору у висвітлені процесу реінтеграції через стимулювання проведення різноманітних інформаційно-просвітницьких кампаній вуличного типу та в ЗМІ, направлених на підвищення рівня легітимності державних інституцій серед населення непідконтрольних територій;
  • розробка збірників для працівників медіа з переліком документів та нормативних актів, які регулюють процес реінтеграції непідконтрольних територій, надають вичерпний перелік функціональних обов’язків посадових осіб, які відповідають за даний напрямок в кожному відомстві;
  • розробка та впровадження методичних рекомендацій через публікацію результатів досліджень (моніторинг преси, контент-аналіз заяв публічних осіб і тому подібне), проведення масових заходів (“Донбас Медіа Форум” та інших), проведення навчальних заходів для журналістів (наприклад, навчальний курс “Донбас медіа”) та для державних службовців, представників органів місцевого самоврядування щодо висвітлення процесу реінтеграції (відмова від мови ворожнечі, саморегуляція, орієнтація на інтереси держави, а не своєї політичної групи тощо);
  • збільшення в Україні кількості діалогових платформ для представників всіх груп інтересів, які сформувалися в сучасному українському суспільстві та діяльність та заяви яких стосуються процесу реінтеграції (або відмови від цього процесу) з метою підсилення аргументації ідеї про відновлення територіальної цілісності України в засобах масової інформації як для мешканців непідконтрольних територій, так і для громадян, що мешкають на основній частині країни. Велика кількість дискусій дозволить політичній системі бути більш адаптивною до змін.

Перелік ЗМІ, що досліджувались

Інтернет-сайти (64): "Деловая столица", “112.ua”, “FromUA”, “Gazeta.ua”, “NewsOboz”, “Інформатор”, “Апостроф”, “Комментарии”, “Комсомольская правда”, “Корреспондент.net”, “Новое время”, “Обозреватель”, “РИА Новости Украины”, “Факты и комментарии”, “Экономические известия”, “ЛІГА.net”, “УНН”, “Delo.ua”, “Focus.ua”, “LB.ua”, “Mignews”, “Zaxid.net”, “Європейська правда”, “Вести Украина”, “Діалог.UA”, “Зеркало недели”, “Крым.Реалии”, “Подробности”, “Сегодня.uа”, “Слово і Діло”, “Страна.ua”, “Тиждень.ua”, “Українська правда”, “Хвиля”, “Цензор.нет”, “Голос України”, “1+1”, “Громадське радіо”, “Національна радіокомпанія України”, “Новый канал” (сайт), “Прямий”, радіо "Промінь", “СТБ Вікна-Новини”, “События”, “Телеканал ICTV”, “Телеканал Интер”, “Телеканал НТН”, телеканал “Первый Национальный”, телеканал “Україна”, “5.ua”, “BBC Ukrainian”, “ICTV - Факты”, “NewsONE”, “Zik”, “hromadske.ua”, “Еспресо TV”, “Радіо Свобода”, “ТСН”, “Телеканал 24”, “Економічна правда”, “Ліга.Бізнес”, “Deutsche Welle”, “Голос Америки”.

Телепередачі (29): “Ранок з Інтером”, “Новини” (NewsOne), “Подробности”, “ТСН”, “Факти”, “Факти.Спорт”, “Інсайдер”, “Більше, ніж правда”, “Свобода слова”, “Вікна”, “Ранок з Україною”, “Сьогодні ТВ”, “Сьогодні, в НД - События недели”, “Підсумки дня тиждень”, “Час новин”, “Актуально”, “Перша шпальта”, “СТН”, “СТН Спорт”, “Бізнес Новини”, “Спецкор”, “Гроші”, “Схеми”, “Слідство Інфо”, “Е-новини” (Еспресо ТВ), “Наші гроші”, “#@)₴?$0” (шоу Щура), “Право на владу”, “Репортер. Новини”

Друковані видання (36): “2000”, “Kiev Post”, “Аргументы и факты” (Украина)”, “Аргументы недели”, “Вести”, “Вечерние вести”, “Вечірній Київ”, “Газета по-українськи”, “Голос України”, “Деловая столица”, “День”, “Зеркало недели”, “КП” в Украине”, “Медиа курьер” в Украине”, “Рабочая газета”, “Сегодня”, “Сільські вісті”, “События недели”, Труд в Украине, “Україна Бізнес Ревю”, “Україна молода”, “Урядовий кур'єр”, “Факты и комментарии”, “Хрещатик”, “Аргументы и факты. Здоровье”, “Власть денег”, “Деньги”, “Корреспондент”, “Країна”, “Личный счет”, “Новое время”, “Публичные люди”, “Тиждень”, “Фокус”, “Бізнес”, “УНИАН”

Інформаційні агенції (5): “Интерфакс-Украина”, “УНН”, “Укрінформ”, “РБК-Украина”, “Українські Новини”

 
НОВИНИ
17:49
Те, що Росія робить в Україні — безсумнівно акт геноциду, — американський документаліст Брайан Гопкінс
18:07
Іноземні журналісти про «втому»світу від війни, пропаганду та українську комунікацію
18:25
Україна не повинна нести у світ наративи, ви повинні нести правду, — німецький журналіст Штеффен Добберт
13:00
Моя книга про війну в Україні — панорама, що поєднує людські долі та високу політику, — журналіст Люк Гардинґ
20:55
Як повномасштабна війна вплинула на регіональні медіа: результати опитування від Donbas Media Forum 
11:50
Керівниця ДІІ про фінансову стійкість редакцій під час війни
14:16
“Завдання - шукати рішення”. П'ять тез про конструктивну журналістику від СЕО Донецького інституту інформації
15:27
Сьомий Донбас Медіа Форум у форматі ток-шоу зібрав 28 тисяч переглядів
15:49
Сьомий Донбас Медіа Форум розпочав свою роботу
16:44
МИ ПОЧИНАЄМО ПРИЙМАТИ ПРОПОЗИЦІЇ ДО ПРОГРАМИ ДОНБАС МЕДІА ФОРУМУ-2021!
14:47
Долучайтеся: Форум з питань соціальної згуртованості на сході України - онлайн та офлайн у Києві, 20 липня
18:03
Менеджмент, авторські права та грантові заявки: ДІІ провів онлайн-школу для партнерських редакцій
18:42
Програма Берлінської школи журналістики зі створення матеріалів про ситуацію із ВПО та біженцями: можливість подати заявку до 13 червня
16:23
Олексій Мацука став шеф-редактором каналів “ДОМ” та UATV
19:04
Донецький інститут інформації шукає комерційного менеджера(-ку)
12:22
ДІІ провів третю школу зі сторітелінгу та медіаменеджменту
17:37
Вакансія в ДІІ: ми шукаємо комерційного менеджера(-ку)
13:40
«Новини Донбасу» спільно з львівськими колегами запустили спецпроєкт про реформи в Україні
16:49
Шостий Донбас Медіа Форум, який відбувався онлайн, зібрав понад 25 тисяч переглядів
18:09
11 вересня стартує шостий Донбас Медіа Форум: 18 заходів, майже 60 спікерів з 14 країн світу, переклад трьома мовами