"> render('//popup/popup_login') ?> render('//popup/login_popup_banned') ?>

Реінтеграція Донбасу: що зроблено в 2017 році

Реінтеграція Донбасу: що зроблено в 2017 році

Вступ

11 січня 2017 року Кабінет міністрів України затвердив розпорядження «Про затвердження плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо окремих районів Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» (далі – План).

Згідно з документом, Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб щокварталу до 15 числа наступного місяця зобов’язане надавати інформацію про стан виконання плану заходів, а також разом з іншими державними органами, залученими до виконання плану заходів, виконувати завдання плану заходів з дотриманням вимог законодавства.

До річниці затвердження зазначеного документа громадська організація «Донецький інститут інформації» (далі – ДІІ) провела моніторинг виконання окремих пунктів Плану органами державної влади.

Пропускні пункти

Згідно з Планом було намічено «удосконалення процедур пропуску осіб, переміщення вантажів (товарів) через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей» та «обладнання контрольних пунктів в’їзду/виїзду (місць), у яких здійснюється переміщення вантажів (товарів) через лінію зіткнення технічними системами відеоконтролю». За інформацією Державної прикордонної служби України, на контрольно-пропускних пунктах в’їзду-виїзду з лютого по жовтень 2017 року було збільшено кількість робочих місць з 84 до 178, були оптимізовані технологічні процеси (з метою збільшення пропускної спроможності КПВВ під час опрацювання технологічних схем пропуску осіб і транспортних засобів було передбачене розділення потоків пішоходів і автомобільного транспорту та запровадження реверсного руху автотранспорту на всіх смугах руху в разі збільшення пасажиро-транспортного потоку ) та встановлено понад 130 відеокамер спостереження.

Донецька обласна державна адміністрація повідомляє, що на КПВВ «Майорськ» було встановлено 4 нові модульні пункти для роботи прикордонної та фіскальної служб, два пункти обігріву та інформаційні стенди. На КПВВ «Мар’їнка» було встановлено модуль для лікаря та модуль для роботи координаційного центру СБУ.

На території Луганської області наразі діє лише один пропускний пункт. Обласна державна адміністрація повідомляє про можливість оперативного відкриття закритого з питань безпеки пропускного пункту «Стаханов – Золоте – Гірське – Лисичанськ».

У Плані вказується, що заплановано організацію належного функціонування оптимальної кількості гуманітарно-логістичних центрів поблизу контрольних пунктів в’їзду/виїзду. За інформацією обласної влади, станом на 1 грудня 2017 року з технічних та безпекових причин на території Луганській області відсутня можливість організації гуманітарних майданчиків або гуманітарно-логістичних центрів. За даними обласної адміністрації, відкриття гуманітарно-логістичного центру на території селища Новотошківське не було здійснене через те, що не отримано дозволу на його відкриття від Ради національної безпеки і оборони.

Послугами логістичних центрів «Майорськ» та «Новотроїцьке» у Донецькій області від початку їх роботи скористалися 38,4 тисячі осіб.

Порядок переміщення через лінію розмежування

У Плані говориться про необхідність забезпечення можливостей для громадян, що проживають на неконтрольованій території, придбавати товари першої необхідності. Також йдеться про створення сприятливих умов для надання адміністративних послуг громадянам України, які проживають на неконтрольованій території або в населених пунктах, розташованих вздовж лінії зіткнення.

У штабі Антитерористичного центру при Службі безпеки України повідомили, що  було внесено зміни до Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей.  Зокрема, було додано розділ щодо порядку пропуску осіб, транспортних засобів та товарів до гуманітарно-логістичних центрів. Також внесено зміни до п. 5. 1, що дозволили людям, які оформлюють або змінюють фото в паспорті, проходити контроль за умови пред’явлення довідки Державної міграційної служби України про здачу документів та отримання паспорта. Також було уточнено категорії транспортних засобів на яких дозволяється переміщення до тимчасово неконтрольованої території та з неї. Органи місцевої влади повідомляють про сприяння громадянам в отриманні адміністративних послуг.

Мовлення та медіа

В цьому напрямку План передбачає такі кроки: 1) розповсюдження соціальної реклами, відеороликів, спрямованих на формування толерантного суспільства; 2) популяризація книг, художніх альбомів, аудіо- та аудіовізуальних творів українських авторів серед громадян, які проживають на неконтрольованій території, та їх розповсюдження; 3) сприяння дотриманню принципу незалежності та самостійності засобів масової інформації шляхом створення умов для поширення інформації державною та іншими мовами (в тому числі російською); 4) сприяння виданню і розповсюдженню аудіо- та аудіовізуальних творів, друкованих видань різними мовами.

У Концерні радіомовлення, радіозв’язку та телебачення України повідомили, що за 9 місяців 2017 року на виконання рішення Комісії з питань забезпечення стабільного  функціонування системи національного телебачення і радіомовлення, яка діє при Міністерстві інформаційної політики України, було встановлено 6 нових радіомовних FM-передавачів різної потужності разом з антенно-фідерними системами; встановлено середньохвильовий передавач потужністю 25 кВт разом з антенно-фідерною системою;

розпочато мовлення програми ТОВ «Інформаційне агенство ПРАВДАТУТ» у цифровому мультиплексі ТБ-передавача 22 ТВК стандарту DVB-T; підвищено потужність до 2,0 кВт аналогового телевізійного передавача 61 ТВК телеканалу «ДоТебе»; виконано роботи з перенесення із селища міського типу Очеретине до міста Авдіївки двох аналогових телевізійних передавачів 12 ТВК та 30 ТВК.

Національна рада з питань телебачення та радіомовлення повідомила, що веде роботи з разширення покриття радіо- та телемовлення, видає ліцензії на мовлення та інформує про завершення будівництва телекомунікаційної вежі у Бахмутівці Луганської області заввишки 134 метри.

Міністерство інформаційної політики України розробило Стратегію інформаційної реінтеграції Донбасу. На КПВВ в зоні АТО безкоштовно розповсюджуються друковані газети «Факти Донбасу» (комерційна), «Донбас Інформ» (Міністерство інформаційної політики), «Вісті Донбасу» (Донецька обласна військово-цивільна адміністрація). За участі МІПу проводяться всеукраїнські та регіональні інформаційні кампанії з подолання суспільних стереотипів щодо мешканців Донбасу.

Налагодження зв’язків з мешканцями непідконтрольних територій

З метою сприяння створенню єдиного культурного простору України; створення умов на контрольованій території для задоволення власних культурних потреб громадянами, що проживають на неконтрольованій території Планом передбачено протягом 2017 року такі заходи: 1) організація та проведення культурно-мистецьких заходів із залученням громадян з неконтрольованої території, зокрема виставок, презентацій, концертів, вистав, циркових вистав тощо (за умови дотримання вимог безпеки); 2) організація діалогу між представниками громад щодо вирішення спільних питань, пов’язаних із забезпеченням розв’язання гуманітарних та інших проблем місцевого характеру; 3) взаємодія з професійними спілками підприємств, працівники яких забезпечують функціонування контрольованих об’єктів підприємств, що розташовані на неконтрольованій території, з метою сприяння реалізації прав працівників; 4) залучення представників міжнародних організацій з досвідом медіації з метою мирного врегулювання конфліктів, започаткування діалогу між особами, що проживають на неконтрольованій та контрольованій територіях; 5)залучення молоді та жінок до громадянського руху через програми, що сприятимуть їхньої ролі як миротворців, підтримка організацій громадянського суспільства у сфері сприяння структурованим діалогам з питань заохочення толерантності; 6) розповсюдження соціальної реклами, відеороликів, спрямованих на формування толерантного суспільства; 7) популяризація книг, художніх альбомів, аудіо- та аудіовізуальних творів українських авторів серед громадян, які проживають на неконтрольованій території, та їх розповсюдження.

У Луганській обласній військово-цивільній адміністрації повідомили, що проведення культурно-мистецьких акцій  для людей, що проживають на непідконтрольній території, у 2017 році було ускладнене з питань безпеки. Незважаючи на це, було організовано оздоровлення дітей з непідконтрольних територій та діалогові зустрічі представників громадянського суспільства. Чиновники  обласного управління з питань фізичної культури і спорту Донецької ОДА звітують, що «ведеться робота із залучення мешканців непідконтрольної території до спортивних змагань» і за 9 місяців було проведено понад 319 таких обласних заходів, але громадяни з непідконтрольних територій участь у них не брали.

У Луганській ОДА повідомили що не можуть проводити популяризацію творів українських авторів та їх розповсюдження серед мешканців непідконтрольних територій через відсутність законодавчого визначення переліку матеріалів для розповсюдження, а також джерел фінансування, механізмів розповсюдження та списання.

Економіка та бізнес

Планом передбачався процес врегулювання на законодавчому рівні правовідносин між органами ДФС та платниками податків, виробничі підрозділи яких розташовані на неконтрольованій території. Було заплановане розроблення та подання Кабінетові міністрів України пропозицій про внесення змін до законодавства щодо спрощення податкової та бухгалтерської звітності, а також особливостей проведення податкових перевірок з одночасним посиленням відповідальності за подання недостовірної інформації, що міститься у такій звітності. Міністерство фінансів України повідомило, що Законом України від 21.12.2016 (до ухвалення постанови Кабміну) №1797 – VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» доповнено підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України пунктом 38, яким запроваджені особливі умови оподаткування на період проведення антитерористичної операції для платників податків, місценаходженням яких станом на 14 квітня 2014 року була територія населених пунктів, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, або населенних пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Висновки

  • План заходів частково виконується, але не вирішує стратегічні питання.
  • План потребує оновлення й формування нових практичних та чітких цілей через залучення до цього процесу громадськості та міжнародних організацій.
  • Плану необхідна зрозуміла система оцінки та моніторингу виконання. Оцінкою успішності можуть бути кількісні показники залученності мешканців непідконтрольних територій до українського суспільного життя (процент школярів, що складають ЗНО й поступають до українськіх вищих навчальних закладів, кількість дітей з непідконтрольній території, що беруть участь у спортивних змаганнях на підконтрольній території тощо)

Аналітична група Донецького інститут інформації

Редактор: Віталій Сизов

Грудень 2017

НОВИНИ
17:49
Те, що Росія робить в Україні — безсумнівно акт геноциду, — американський документаліст Брайан Гопкінс
18:07
Іноземні журналісти про «втому»світу від війни, пропаганду та українську комунікацію
18:25
Україна не повинна нести у світ наративи, ви повинні нести правду, — німецький журналіст Штеффен Добберт
13:00
Моя книга про війну в Україні — панорама, що поєднує людські долі та високу політику, — журналіст Люк Гардинґ
20:55
Як повномасштабна війна вплинула на регіональні медіа: результати опитування від Donbas Media Forum 
11:50
Керівниця ДІІ про фінансову стійкість редакцій під час війни
14:16
“Завдання - шукати рішення”. П'ять тез про конструктивну журналістику від СЕО Донецького інституту інформації
15:27
Сьомий Донбас Медіа Форум у форматі ток-шоу зібрав 28 тисяч переглядів
15:49
Сьомий Донбас Медіа Форум розпочав свою роботу
16:44
МИ ПОЧИНАЄМО ПРИЙМАТИ ПРОПОЗИЦІЇ ДО ПРОГРАМИ ДОНБАС МЕДІА ФОРУМУ-2021!
14:47
Долучайтеся: Форум з питань соціальної згуртованості на сході України - онлайн та офлайн у Києві, 20 липня
18:03
Менеджмент, авторські права та грантові заявки: ДІІ провів онлайн-школу для партнерських редакцій
18:42
Програма Берлінської школи журналістики зі створення матеріалів про ситуацію із ВПО та біженцями: можливість подати заявку до 13 червня
16:23
Олексій Мацука став шеф-редактором каналів “ДОМ” та UATV
19:04
Донецький інститут інформації шукає комерційного менеджера(-ку)
12:22
ДІІ провів третю школу зі сторітелінгу та медіаменеджменту
17:37
Вакансія в ДІІ: ми шукаємо комерційного менеджера(-ку)
13:40
«Новини Донбасу» спільно з львівськими колегами запустили спецпроєкт про реформи в Україні
16:49
Шостий Донбас Медіа Форум, який відбувався онлайн, зібрав понад 25 тисяч переглядів
18:09
11 вересня стартує шостий Донбас Медіа Форум: 18 заходів, майже 60 спікерів з 14 країн світу, переклад трьома мовами